İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul Gezilecek Yerler


İstanbul’da gezilecek yerler denince aklımıza yüzlerce yer gelebilir. Daha önce hiç İstanbul’a gitmemiş iseniz bu sayfayı sonuna kadar izlemenizi önerebilirim. Eğer gitmiş, akrabanızın evinde kös kös oturuyor, “İstanbul’un neresini gezebilirim” diyor iseniz en doğru sayfadasınız.

Liste bayağı kalabalıktır ve sürekli aklıma geldikçe güncel tutmaya çalışacağım. öncelikle İstanbul’u tanımak için hakkında bir kaç tarihi bilgi ve harita sunmak istiyorum.


 
Nüfusu 2015 istatistiklerine göre 14.561.865 olan İstanbul, 2011 Anketlerine göre İstanbul’da 70 farklı milletten insan yaşamaktadır.

Sadece Türkiye’nin 4 bir yanından değil de, Dünyanın her yerinden inanılmaz bir turist trafiği mevcut. hatta İstanbul’un güzelliğini görüp, vazgeçip memleketine dönmeyenleri de duydum.

Gel gelelim, İstanbul’da kaç tane ilçe var ?

Parmakla saymaya kalktım, kafam karıştı. Google amcadan yardım alarak 39 Adet Olduğunu Öğrendim.

AVRUPA    AVRUPA    ANADOLU
Arnavutköy    Eyüp    Adalar
Avcılar    Esenler    Ataşehir
Bağcılar    Esenyurt    Beykoz
Bahçelievler    Fatih    Çekmeköy
Bakırköy    Gazi Osman Paşa    Kadıköy
Başakşehir    Güngören    Kartal
Bayrampaşa    Kağıthane    Maltepe
Beşiktaş    Küçükçekmece    Pendik
Beylikdüzü    Sarıyer    Pendik
Beyoğlu    Silivri    Sancaktepe
Büyükçekmece    Sultangazi    Sultanbeyli
Çatalca    Şişli    Şile
Zeytinburnu    Tuzla
Ümraniye
Üsküdar

 
İstanbul’daki Meşhur Camii’ler hangileri ?

İstanbulda 3 bin küsür camii olduğunu diyanet bakanlığından öğrendim ve git gide artış göstermekte.

En Meşhur olanlar arasında ilk 10 Camii

Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii, Fatih Camii, Ortaköy Camii, Rüstem Paşa Camii, Beyazıt Camii, Şehzade Camii, Kalenderhane Camii, Sokullu Mehmet Paşa Camii

Diyanet İşleri Başkanlığı istatistiklerine göre, Türkiye’de 84 bin 684 cami bulunurken, İstanbul 3 bin 190 cami sayısıyla en çok caminin bulunduğu il oldu. İstanbul’u 3 bin 87 ile Konya, 2 bin 875 ile Ankara takip etti. Tunceli 120, Yalova 155 ve Kilis ise 213 cami sayısıyla en az cami bulunan iller oldu.

Görsellerle birlikte size İstanbul’da gezilecek yerler olarak 100 tavsiye ettiğimiz yeri aşağıda sıraladık.

Eğer Yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse komşusu olan Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Bursa illerini muhakkak gezin. Detaylar için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Resimleri Slayt Şeklinde seyretmek için üzerine tıklayın ve ilerleyin.


 
Eminönü

Eminönü

Eminönü: “mağazarlar çok pahalı, boşver eminönünden alırız.” dedikleri yer tamda burası. uygun fiyatta aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Önemli bir uyarı yapacağım, geziye eminönünden başlayacaksınız aç gelin ve öğlen yemeğini beyaz et seviyorsanız burada satan yerlerden balık ekmek alarak muazzam bir lezzetle yapabilirsiniz. ikinci resim bunun üzerine olacaktır.


Eminönü – Balıkçılar

Eminönü balıkçılar

Eminönü Balıkçılar: Balıkçıların El lezzeti ve denizin tuz kokusu üstüne mükemmel bir keyif vermekte, yanlız resme aldanıp orayı boş sanmayın, ayakta yiyenler bile var.. oturabilirseniz ne mutlu, şansınıza artık.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü: Galata Köprüsünün Altında Şık restoran’lardan birine oturup hem yemeğinizi yiyebilir hemde denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Galata Kulesi

Galata Kulesi


 
Galata kulesi: Tarifi olmayan bir manzarası var ve kulenin tepesine ücretli olarak kahvaltı hizmeti alabilirsiniz. Galata Kulesi 2014 ve 2015 yılı güncel giriş ücreti yerli ziyaretçiler için 6,5 TL yabancı ziyaretçiler in ise 13 TL‘dır. Öğrenci indirimi veya müze kart maalesef geçerli değil. 5 yaşından büyük çocuklardan ücret alıyorlar.

Türk Telekom Arena

Türk Telekom Arena: Eğer Galatasaraylı iseniz, onca yolu gelmişsiniz Türk Telekom Arena’ya uğramadan mı döneceksiniz. Türk Telekom Arena, ya da Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan çok amaçlı stadyum, Galatasaray’ın iç sahadaki futbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Şükrü Saraçoğlu

Şükrü Saraçoğlu

Şükrü Saraçoğlu: Aynı şekilde Fenerbahçeli kardeşleriminde Saraçoğlu’na uğramadan dönmezler diye düşünüyorum ben.. Ülker Şükrü Saracoğlu Stadyumu, Ülker Stadyumu ya da resmi adıyla Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi İstanbul, Kadıköy’de bulunan, Fenerbahçe’nin maçlarını oynadığı 50.509 seyirci kapasiteli stadyumdur.

Beşiktaş Vodafone Arena

Beşiktaş Vodafone Arena: Yapımı için Beşiktaşlıların yaklaşık üç yıldır beklediği Vodafone Arena 10 Nisan 2016 Pazar günü Cumhurbaşkanı tarafından açılmıştır. Eğer yolunuz düşerse muhakkak uğrayın.

İstanbul Boğaz Köprüsü

bogaz-koprusu

Ortaköy tarafı veya  yeniköy tarafından güzel bir akşam yemeğine manzara olarak kullanabilirsiniz